Na „Jutarnjem programu“ Blic TV, koji počinje svakog radnog dana od 07:45 na MTS kanalu 115, stručnjak za bezbednost Gordana Mišev istakla je da se problem sa migrantima više politizuje, nego što je to zaista.
Kako je navela, svi problemi među migrantima najčešće nastaju kada treba da se pređe granica, ali i da više od migranata problem prave krijumčari.
Stručnjak za bezbednost Gordana Mišev i Milena Vasić, programska direktorka YUCOM-a, blie su prve gošće „Jutro na Blic“ i istakle su da je problem migranata međunarodni problem, koji mora da se reši na međunarodnom nivou.
– Veliki je zadatak ima policija kod nas. Oni moraju da ih identifikuju sve. Oko 30 odsto migranata je ilgalno. Znači da ako imamo oko 3.000 migranata, njih 1.000 je ilegalno i to je ono što komplikuje posao policiji – ističe Mišev.
Najviše ilegalnih migranata ulazi preko Kosova, navode stručnjaci.
– Problem kod nas je i Kosovo, gde su veoma koncentrisane i službe. Najveći problem je u Preševu, gde preko Kosova mogu ilegalno da prelaze grnicu. Policija radi što je do njih, ali mi nemamo taj kapacitet da vodimo računa o svim prihatnim centrima – kaže Miešv.
Ona je dodala i da su kriminalne radnje koje migranti sporvode minimalne, novac koji migranti dobijaju, ne dobijaju od Srbije, već od prijatelja i rođaka.
Tanka je granica između krijumčarenja i trgovine ljudima
Na severu Srbije, na granici sa Mađarskom stanovnici se žale kako je tamo skoro pa „ratno stanje“ i da se pucnjave čuju non-stop. Međutim, Mišev tvrdi da je u pitanju preuveličavanje, i da čarke nastaju kada im se ukaže prilika da prođu granicu.
– Veoma je bitno reći da se građani ne plaše da će im neko upasti u kuću. Ovde je cilj ko će prvi preće granicu. Tu se bore na život i smrt. I oni između sebe imaju kontakte, i ti krijumčari se bore za svoj status. To su ljudi iz kriminalne aktivnosti, oni žive od toga. Oni se sami naoružavaju. To je veoma kompleksna organizacija. Policija mora da raspolaže operativnim podacima, ona može da ih spreči. Mi nemamo isti status kao Hrvarska i Mađarska, kojoj će sama EU da zataška ako ih neko tuče – kaže Mišev.
Milena Vasić ističe da je najveći problem krijumčarenje, i da je veoma tanka granica između krijumčarenja i trgovine ljudima.
– Pitanje migranata je ozbiljno međunarodno pravno pitanje. To je problem koji mora da se reši na međunarodnom nivou. Umesto što će najveći broj migranata primiti Nemačka, oni treba da budu raspoređeni podjednako svuda. Kada je u pitanju Srbija, od nas se očekuje da ne dozvolimo da pređu granicu. Jako mali broj migranata kod nas dobije azil. Oni koji su prešli nelegalno, preko krijumčara granicu oni su zato i u šumi. Njima niko nije objasnio kakva su njihova prava. Politika zatvorenih granica samo je doprinela tome da Srbija postane poligon za krimilane radnje – kaže Vasić za „Blic TV“.
Prema daljim rečima stručnjaka, krijumčari uzimaju i po 1.000 evra od jednog migranta, tako da se za veoma kratko vreme pojedici obogate od toga.