Viši sud u Beogradu doneo je prvostepenu presudu u kojoj se navodi da je policijski inspektor Predrag Simonović od nadležnih u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) pretrpeo mobing u periodu od 19. aprila 2011. do 24. aprila 2015. godine. Ovaj višestruko nagrađivani policajac, koji je u međuvremenu otišao u penziju, već godinama otkriva nepravilnosti u Ministarstvu, a nakon što nadležni nisu reagovali na njegova upozorenja odlučio je da se obrati redakciji Insajder.
Nakon šest godina suđenja, Predrag Simonović dobio je prvostepenu presudu kojom je Viši sud potvrdio da je od nadređenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova trpeo mobing.
U to vreme bio je član Radne grupe za rasvetljavanje ubistava novinara u MUP-u, koja je delovala u okviru vladine Komisije za razmatranje činjenica u istragama o ubistvima novinara i radio je na slučajevima ubistava najpre Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika listova „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“, a potom i Milana Pantića, dopisnika „Večernjih novosti“ iz Jagodine.
Predraga Simonovića pred Višim sudom zastupao je pravni tim Komiteta pravnika za ljudska prava – YUCOM.
Osim usvojenog tužbenog zahteva, Viši sud je delimično usvojio i naknadu nematarijalne štete, odnosno doneo odluku da MUP Predragu Simonović una ime duševne boli zbog povrede časti i ugleda isplati iznos od 200.000 dinara.
Ovo je prvostepena presuda i na nju obe strane imaju pravo žalbe.
Kako prenosi Sindikat policiji čiji je Simonović bio član, uporedo sa vođenjem sudskog postupka zbog zlostavljanja na radu, protiv Predraga Simonovića su vođena dva disciplinska postupka i oba su obustavljena.
On je takođe, u skladu sa Zakonom o zaštiti uzbunjivača, ukazivao i na nepravilnosti i kršenje zakona u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Prvo je informacije da tajnim i poverljivim postupcima pristupaju neovlašćena lica saopštio nadležnim institucijama ali one nisu reagovale. Nakon toga, odlučio je da se obratio redakciji Insajder.
Dokumentacija koju je dostavio potvrđuje da su sve instance bile obaveštene i pozvane da reaguju ali i otkriva da do 2018. sam vrh MUP-a uopšte nije znao da li su policajci koji imaju pristup tajnim podacima, uopšte imali pravo na to.
Kako je otkriveno kršenje zakona?
Predrag Simonović, višestruko nagrađivan policajac, dugogodišnji član Radne grupe MUP-a za istraživanje ubistava novinara, bez ikakvog obrazloženja 2016. razrešen je dužnosti.
Rešenje o tome da više neće biti deo radne grupe nosilo je oznaku “strogo poverljivo”. Upozoren je da zbog te oznake ne sme nikome ništa da govori jer će krivično odgovarati.
Smatrao je da je sklonjen iz radne grupe jer je više puta Sektoru unutrašnje kontrole već ukazivao na nezakonitosti u radu MUP-a. Imajući u vidu ranija saznanja o nepravilnostima, odlučio je da proveri da li su oni koji su mu rešenje uručili imali pravo da u rukama imaju dokument pod oznakom strogo poverljivo. Ispostavilo se, da nisu imali pravo jer, prema zvaničnim podacima koje je dobio, nisu imali sertifikat za pristup tajnim podacima.
Više o ovoj priči, pogledajte u video prilogu redakcije Insajder.