Javna rasprava za izmenu Krivičnog zakonika u oblasti zaštite novinara produžena je za 20 dana i trajaće do 2.decembra, rečeno je juče na okruglom stolu „Izmene krivičnog zakonika: delikt mišljenja ili bolja zaštita novinara“, koji je održan u Pres centru UNS-a.
Zoran Stojanović, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, koji je radio na izmenama KZ-a, iznenađen je što se u javnosti izmene zakona povezuju sa deliktom mišljenja.
- Mi koji se bavimo krivičnim pravom ne koristimo olako taj termin, on je bio tipičan za totalitarne režime, socijalističke sisteme. Nije dobro da se u Krivičnom zakoniku tako otvoreno opisuje delikt mišljenja. Mislim da ove izmenei dopune pružaju zaštitu ali se otvara pitanje da li je pojačana zaštita zaista nepotrebna, izjavio je Stojanović.
Advokat Jukoma Milena Vasić rekla je da mehanizmi za krivično-pravnu zaštitu novinara postoje, ali da nisu efikasni, a nije dobro stvarati nove mehanizme koji će restriktivno uticati na slobodu izražavanja.
- Uzrok nisu pojedinačne pretnje, već kad imate poslanika koji sa skupštinske govornice proziva novinarku imenom i prezimenom , pa joj u inboks stigne 150 pretnji, to nije njen problem. Problem i uzrok su političke prirode, rekla je Milena Vasić.
Kolumnista Danasa Marko Vidojković rekao je da novinari svakodnevno trpe uvrede, ali da su glavni problem otvorene pretnje.
- Ove izmene i dopune predviđaju da ako neko drskim ponašanjem značajno ugrozi spokojstvo lica od javnog značaja, počinilac se ima kazniti zatvorom do jedne godine. Taj počinilac mogu biti i ja zbog svog stila javnog govora, a ključna stvar je napad na novinare koji se i dalje tretira kao laka telesna povreda. Najviše nas brine fizička ugroženost nas i naših članova porodica, rekao je Vidojković.
- Neki od naših kolega imaju stotine pretnji koje ne mogu biti procesuirane. Oni koji prete novinarima kao da su dobro proučili sudsku praksu kod nas i nalaze način da vešto saopšte svoje pretnje i izbegnu zakon, kazao je predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Veran Matić.
Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, rekao je da „moramo da razgovaramo sa državom, koliko god to bilo teško“.
„Danas sedite sa premijerkom a ona sutra ode na najopskurniji kanal i proziva medije kao što je Danas. To je nedopustivo“.
Tribinu su zajednički organizovali NUNS i UNS
Izmene Krivicnog zakonika za bolju zastitu novinara (Danas, 10-11.11.2021.)