Od sinoć na ulicama Beograda ali i još nekoliko gradova u Srbiji, ponovo neprekidna tenzija između policije, na jednoj, i studenata i građanskih aktivista na drugoj strani, zbog postavljanja protesnih barikada. Policija povremeno silom uklanja improvizovane barikade, a građani brže bolje postavljaju nove.
Na jednoj od lokacija je i naša Radica Stevanović, reporterka emisije „Među nama“.
Više desetina studenata i građana širom zemlje privedeno je zbog blokada saobraćajnica i institucija kao vida građanske neposlušnosti. Privođenja se nastavljaju jer građani biraju nove načine za ometanje redovnog saobraćaja. Do podneva je uhapšeno 29 studenata, najviše privedenih je sa Filozofskog fakulteta, objavili su studenti FDU u blokadi na svom zvaničnom profilu. Pravnici saglasni da Policija ne postupa po Zakonu.
Od ranog jutra Policija ima „pune ruke“ posla hapsi građane koji blokiraju saobraćajnice u glavnom gradu ali i širom zemlje. U Zemunu i na opštini Stari Grad bilo je najtenzičnije.
Baš kao što je najvio predsednik uoči Vidovdana, represija policije sada je sve intezivnija.
„Policajci ovi sa fantomkama, ljubazno su došli da nas zamole da se sklnimo ili će oni ljubazno pod znacima navoda da nas sklone. Sačekali su da ih dođe jos dvadeset na nas dvadeset da bi nas potisnuli“, kaže jedna građanka.
Za pravnike nema dileme da se u svim slučajevima privođenja građana krši Zakon.
„Tu se odmah vidi u startu na način na koji se ta lica lišavaju slobode zato što se njima ne sopštavaju prava, ne govori im se gde ideu porodicama se ne ostavlja mogućnost da se jave da angažaju advokata. Tako da tu nema dilem da li ih privode na info .razgovor i sa aspekta o Policiji i krivičnom postupku“, kaže Stefan Ćorda, advokat.
Što u praksi znači, da bi za blokadu saobraćajnica kao jedan od vidova građanske neposlušnosti, građani mogli da dobiju najviše prekršajnu prijavu, a ne optužbe za krivično delo terorizma i rušenje ustavnog poretka.
„Mi nemamo obrazložene presude i nismo mogli da vidimo šta je to rušenje ustavnog poretka, da li je to bacanje kamena na Skupštinu da li je to postala jedna široka norma koja obuhvata sve i svašta 01:15 rez 03:46 Uloga prvenstveno i jste samog Tužioca ukoliko bi u redovnom postupku došao pred Sud oni nemaju dovoljno dokaza da bi na kraju tu osobu i da osude“, kaže Milan Filipović, Komitet pravnika za ljudska prava YUKOM.
Ćorda ističe da zaletanje policijskih vozila u demonstrante, policajci koji se ne legitimišu ili sa fantomkama stoje ipsred građana, nisu deo Zakona o Policiji.
„Ja imam sumnju ko su ta lica , kao da su adhok građani sa zadužena za određene potrebe“, kaže Ćorda.
Predsednik Srbije iz Sevilje poručuje da je laž da je policija bila nasilna u postupanju prema demonstrantima.
„Brzo i lako smo rešili, sve to što rade je zločin protiv sopstvene zemlje, mnogo veće krivično delo koje je propoisano i za koje će da odgovaraju“, kaže Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Po svemu sudeći, odgovor građana je nastavak građanske neposlušnosti.