Katarina Golubović, predsednica Jukoma, rekla je za Danas da Venecijanska komisija nije uvažila objašnjenje vlasti da su Mrdićevi zakoni doneseni u skladu sa standardima, potrebama za efikasnošću i dostupnošću sudova i tužilaštva u Srbiji.
– Veoma je oštro reagovano na isključenje institucija i drugih činilaca iz procesa, ukazujući da nikakva analiza efekata ovih zakona nije urađena. Odsustvo procene Vlade na koji način će se finansirati ceo poduhvat planiranog razmeštanja sudija i tužilaca u Beogradu Venecijanska komisija je ocenila kao mogući pritisak na sudski budžet”, navodi Golubović.
Prema njenim rečima, zaključci Venecijanske komisije mogu se sumirati u tri generalna zaključka:
1. da se prekine sa zloupotrebom procedure poslaničkog predlaganja zakona
2. hitno izmeniti „Mrdićeve zakone“ (tako da se obezbedi veća samostalnost Tužilaštva za visokotehnološki kriminal; da se jača kontrola Visokog saveta tužilaštva nad šefovima tužilaštva po pitanju prigovora protiv njihovih odluka, bilo da su u pitanju predmeti ili raspoređivanje tužilaca; da se uspostavi jedan mandat za predsednike sudova i šefove tužilaštava kao pravilo), da se umanji značaj Ministarstva pravde kod saradnje tužilaštva sa međunarodnim institucijama tako da se o ugovorima Ministarstvo ne pita, već samo obaveštava).
3. i najzad, hitno otkloniti negativan uticaj po funkcionisanje Tužilaštva za organizovani kriminal, gde su četiri upućena tužioca (bez
ikakve objektivne argumentacije o njihovom radu) prestali da rade na veoma komplikovanim slučajevima.
Golubović ističe da je Venecijanska komisija time ponovila sve kritike koje je civilni sektor od decembra izneo i javnost.
– Ali to je manje bitno od onoga šta nam je Mišljenje Venecijanske komisije donelo za buduće zloupotrebe institucija i prava za ostvarivanje stranačkih interesa. Venecijanska komisija je dala negativno mišljenje o procesu donošenja Mrdićevih zakona i to znači da Srbija, ukoliko ostaje na putu ka EU, ne može tek tako usvojiti Petrašinovićeve predloge o izmenama nekoliko zakona koje regulišu predsedničke i parlamentarne izbore. Čak i da u Ustavu nešto piše, ono se ne sme zloupotrebljavati, ističe Golubović.

Venecijanska komisija negde poručuje vlastima da vrate rešenja na stara podešavanja, nadamo se da se pravosuđe, ipak neće u potpunosti vratiti na stara podešavanja.
– U ovoj teškoj borbi za nezavisnost i samostalnost pravosuđa, Mišljenje VK je samo jedna važna dobijena bitka. Iz te bitke naše sudije i tužioci treba ne samo da vrate instrumente protiv unutrašnjih uticaja, već da ih više i cene i da kada krenu nezakoniti uticaji da se protiv njih i bore. Zarad demokratije i ljudskih prava u Srbiji, zaključuje predsednica Jukoma Katarina Golubović.


