Izveštaj br. 2 o implementaciji i efektima Sporazuma o pravosuđu “Integracija pravosuđa u pravosudni sistem Kosova u kontekstu evropskih integracija i dijaloga Beograda i Prištine” rezultat je istraživanja Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM u periodu od aprila 2019. godine do decembra 2020. godine. Ovaj izveštaj, pored nalaza o tome kako je došlo do početka primene sporazuma i integrisanja srpskog pravosuđa u institucije Kosova, prikazuje trenutno stanje funkcionisanja sada integrisanih pravosudnih institucija tokom tri godine primene Sporazuma. Polazeći od nalaza prvog izveštaja, drugi izveštaj posebno obrađuje uključenost srpskih sudova u ostvarenju pristupa pravdi građana koji žive ili ostvaruju prava na teritoriji Kosova. Nalazi pokazuju da li je i u kojoj meri došlo do unapređenja pristupa pravdi građanima i građankama severa Kosova.
Poglavlje 35, kao i Poglavlja 23 i 24, predstavljaju ključna poglavlja u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, jer daju okvir za uživanje svih prava i obaveza. Budući da ispunjavanje merila iz ovih poglavlja najviše direkno utiče na živote građana Srbije, kao i građane Kosova, Srbija ima odgovornost da kroz ispunjavanje istih i napredak u dijalogu u najvećoj meri omogući uslove da ovi građani mogu da ostvare svoja prava posebno u pogledu pristupa pravdi. Vladavina prava je, takođe, uslov za napredak u procesu evrointegracija Kosova. Za nesmetan pristup pravdi neophodno je omogućiti jednak tretman svih građana pred pravosudnim institucijama, što ostaje kao obaveza vlasti u Prištini.
Integracija srpskih sudija i tužilaca u kosovski pravosudni sistem inicirana je Briselskim sporazumom, a realizovana početkom primene Sporazuma o pravosuđu 2017. godine. Da bi takav sistem omogućio pristup pravdi građanima neophodno je stalno pratiti i uočiti prepreke koje se javljaju kao efekat primene. Ovo istraživanje polazi iz perspektive efekata koje je Sporazum imao na prava građana, te nudi preporuke za prevazilaženje uočenih prepreka.