Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

U Srbiju je stigao još jedan izveštaj kojim se ne bismo mogli da se pohvalimo – izveštaj Fridom hausa. Piše da smo „evropski lider u smanjenju prava i građanskih sloboda“. Nalazimo se na neslavnom 114. mestu od ukupno 195 zemalja. I tu nema prostora za različita tumačenja.

Između Rusije i Sijera Leonea našla se Srbija – kao jedna od zemlja u kojoj je zabeležen najveći pad sloboda. I u kojoj vladajuća Srpska napredna stranka vrši pritisak i zastrašuje nezavisne medije, opoziciju, kao i organizacije civilnog društva. Gde je nezavisnost pravosuđa ugrožena političkim uticajem, a sudije i tužioci trpe pritiske zbog svojih odluka.

„Kada postoji stvarni strah da li će doći do odmazde ako se oštro suprotstavite ovoj vlasti, to je generalno slika koja se pogoršava, zar ne. I zaista, rapidno se pogoršava situacija za politička prava, građanske slobode i slobode u Srbiji“, kazala je Aleksandra Karpi, ekspertkinja Fridom hausa za Balkan.

To što ocenjuje Fridom haus – odavno vide i domaće organizacije.

„Izveštaj direktno označava vladajuću stranku kao problem za razvoj ljudskih prava i demokratije u Srbiji. I tu možemo zaista uzrok tražiti u odsustvu slobodnih izbora, jer ako nema slobodnih izbora – nema ni mogućnosti promene vlasti“, ukazuje Milena Vasić iz organizacije JUKOM.

Jer ni istraživačima Fridom hausa nije promaklo da je u predizbornoj kampanji vladajuća SNS imala nesrazmerno visok pristup medijima, da je vršila pritisak na zaposlene u javnom sektoru, zloupotrebljavala javne resurse u stranačke svrhe.

„Videli smo pad u toj kategoriji zbog neregularnih izbora i mogućnosti da su uticale na rezultate u ključnim izbornim trkama kao što je Beograd“, kazala je Karpi.

I sve je u ovom izveštaju predstavljeno u brojevima, koje se ne mogu tumačiti kako kome odgovara.

„Njegov zaključak ne može da se falsifikuje kada se prenosi u ukupnosti te informacije, jer on prosto ne koristi isti diplomatski jezik koji koriste ostali međunarodni izveštaji. Utoliko nam je on značajan zato što upravo kvanitativno određuje po određenim oblastima gde je pad“, napominje Milena Vasić.

Dva ključna događaja u ovom izveštaju obeležila su Srbiju prošle godine – dve masovne pucnjave u maju i decembarski izbori. Jer se kroz njih videla strašna nesreća malog čoveka i odsustvo razvoja ljudskih prava i demokratije, a na drugoj strani nedemokratski izbori koji jasno oslikavaju politička prava u Srbiji.

Izvor

Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)
Kneza Miloša 4, 11000 Beograd, Srbija
Tel:(+ 381 11) 33-444-25; 33-44-235
office@yucom.org.rs

Copyright © YUCOM 1997 – 2025