Specijalni izvestioci Ujedinjenih nacija (UN) objavili su zvaničnu komunikaciju sa zahtevima koje su uputili Vladi Srbije u vezi sa dešavanjima od 15. marta u Beogradu, kada je u 19:11 časova nasilno, navodnom upotrebom zvučnog oružja, prekinut mirni skup velikog broj ljudi.
U zvaničnoj komunikaciji koju su uputili državi Srbiji, izvestioci UN istakli su da dobijene informacije o dešavanjima od 15. marta izazivaju ozbiljnu zabrinutost u pogledu pune primene obaveza Vlade Srbije u pogledu poštovanja i zaštite prava i osnovnih sloboda prema međunarodnom pravu ljudskih prava, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima, kao i obavezama proisteklim iz Konvencije protiv mučenja i drugih surovih, nečovečnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, uključujući konkretno i propust da se demonstranti zaštite.
Specijalni izvestioci UN izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg ograničavanja prava na slobodu mirnog okupljanja i posebno zbog navodne upotreba nezakonitog zvučnog uređaja, koja je dovela do brojnih daljih tvrdnji o povredama i zdravstvenim tegobama uzrokovanim ovim oružjem. Napominju i da Srbija ima obavezu da reguliše i nadgleda proizvodnju, nabavku i upotrebu opreme koju koristi policija i organi reda, a da je poseban oprez potreban prilikom upotrebe eksperimentalnog naoružanja, u koje spadaju i zvučni uređaji, jer njihova priroda nije dovoljno poznata, niti su u dovoljnoj meri istraženi medicinski i drugi efekti njihove primene.
„Ovo oružje i uređaji predstavljaju rizik od izazivanja privremenog ili trajnog oštećenja sluha, u zavisnosti od modela, udaljenosti i trajanja izloženosti. Mogu se zloupotrebiti na neselektivan način protiv mase ljudi ili koristiti za nanošenje povreda. Njihovo dejstvo koje se oslanja na senzornu dezorijentaciju, a čiji su efekti opšti, a ne ciljani, može izazvati opasna stampeda i haotično ponašanje, koje pogađa i demonstrante i slučajne prolaznike. Iako ne možemo potvrditi da je takvo oružje korišćeno u ovom konkretnom slučaju, dokazi koje smo primili ukazuju na to da je njegova upotreba izazvala masovnu paniku, što je u suprotnosti sa principom predostrožnosti“, navodi se u pismu specijalnih izvestilaca UN upućenom Vladi Srbije.
Dodaje se i da ukoliko je došlo do upotreba takvog oružja za rasterivanje mirno okupljenih ljudi, da to predstavlja nezakonito razbijanje mirnog protesta, a da je posebno nesrazmerna i surova upotreba navodnog takvog oružja u trenutku kada su učesnici skupa ćuteći odavali počast stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Napominje se i da svaka upotreba zvučnih uređaja mora biti jasno regulisana zakonom, uz posebnu i visokorangiranu dozvolu za konkretnu situaciju, kao i da je neophodno obezbediti nadzor i transparentno izveštavanje o takvoj upotrebi.
Šest specijalnih izvestilaca UN tražili su od države Srbije dodatne informacije i komentare, uključujući i one koje se odnosne na: mere koje je Srbija preduzela kako bi sprovela brzu, nepristrasnu, nezavisnu i efikasnu istragu o navodnoj upotrebi zvučnog/akustičnog oružja za nezakonito razbijanje mirnog okupljanja 15. marta; o zakonskom osnovu za takvo oružje, prethodnim odobrenjima, hijerarhiji komandovanja i obrazloženju upotrebe; o posedovnju manje smrtonosnog oružja koje je Srbija nabavila ili proizvela, uključujući i akustična ili druga oružja zasnovana na zvučnim talasima; kao i informacije o broju i vrstama povreda koje su nastale usled upotrebe pomenutog uređaja.
Zvanična komunikacija specijalnih izvestilaca UN objavljena je 60 dana od momenta upućivanja, i ona će kao i eventualni odgovori, ukoliko ih Srbija bude dostavila, biti uključeni u redovni izveštaj UN Saveta za ljudska prava.
Šest specijalnih izvestilaca Ujedinjenih nacija koji su uputili komunikaciju Vladi Srbije su:
- Gina Romero, Specijalna izvestiteljka za prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja;
- Farida Shaheed, Specijalna izvestiteljka za pravo na obrazovanje;
- Irene Khan, Specijalna izvestiteljka za promociju i zaštitu prava na slobodu mišljenja i izražavanja;
- Tlaleng Mofokeng, Specijalna izvestiteljka za pravo svakog pojedinca na najviši mogući standard fizičkog i mentalnog zdravlja;
- Mary Lawlor, Specijalna izvestiteljka za stanje branilaca ljudskih prava;
- Alice Jill Edwards, Specijalna izvestiteljka za torturu, mučenje i druga surova, nečovečna ili ponižavajuća postupanja ili kažnjavanja.
Cela komunikacija sa zahtevima dostupna je na ovom LINK-u.
Šest organizacija civilnog društva – Beogradski centar za ljudska prava, CRTA, Građanske inicijative, Inicijativa A11, FemPlatz i Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, obratile su se Specijalnim izvestiocima UN povodom dešavanja tokom i neposredno nakon protesta u Beogradu 15. marta 2025. godine. Podsetimo da je Evropski sud za ljudska prava 30. aprila izdao privremenu meru kojom nalaže Republici Srbiji da se do daljeg uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja u svrhu kontrole okupljenih, po zahtevu koji su u ime 47 građana i građanki Srbije podnele ove organizacije civilnog društva. 9. aprila 2025. godine šest organizacija je Tužilaštvu za organizovani kriminal podnelo krivičnu prijavu za terorizam zbog incidenta na protestu 15. marta, dok je pred Prvim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu u toku predistražni postupak prikupljanja izjava više od 150 građana koji su 15. marta uveče od 19 časova bili na protestu u Beogradu u Ulici kralja Milana i okolini Trga Slavija.