Protest roditelja nestalih beba, uz podršku nevladinih organizacija i javno neslaganje s tekstom Predloga zakona, dao je rezultate u vidu dogovora koji je postignut između Vlade Republike Srbije i Beogradske grupe roditelja nestalih beba, kaže za „Politiku“ Milena Vasić, advokat Komiteta pravnika ua ljudska prava (JUKOM).
Na Odboru za pravosuđe, ukazuje Vasićeva, usvojeni su amandmani na zakon koji u bitnom delu odgovaraju zahtevima roditelja.
„Biće formirana komisija za prikupljanje činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Srbiji. Članovi ove komisije biće predstavnici kako državnih institucija tako i roditelja nestale dece. Osim toga, značajno je što je izmenjeno i to ko ima pravo da podnese predlog za utvrđivanje činjenica o status pred sudom, pa prema novom tekstu ovo sada može da uradi i dete koje sumnja u svoje poreklo“, objašnjava Vasićeva.
Izmene se, dodaje odnose i na član 21 koji je mnogo puta kritikovanu javnosti kao najproblematičniji. Prema prethodnoj verziji ovog člana, ukoliko sud ne bi mogao da utvrdi činjenice o statusu deteta, donosio bi rešenje kojim to konstantuje, a roditeljima bi pripadalo pravo na naknadu štete.
„U sadašnjoj verziji teksta, ukoliko se ovako nešto dogodi, roditelji imaju pravo da ponovo pokrenu postupak pred sudom nakon toga, ako dođu do novih saznanja i dokaza u svom slučaju. Na taj način se roditeljima ne zatvaraju vrata pravosudnih organa. Drago nam je da je njihova upornost dovela do rešenja koje zadovoljava osnovne zahteve roditelja – nezavisnog tela koje će prikupljati činjenice i dokaze i procesnih odredbi koje ne svode ovaj problem samo na pitanje finansijske nadoknade“, ukazuje naša sagovornica. Komitet pravnika za ljudska prava, navodi Vasićeva, svakako će pratiti primenu zakona u praksi i izvršenje presude Jovanović protiv Srbije.
„Krajnji cilj jeste zaznavanje činjenica u svim pojedinačnim slučajevima“, zaključuje Vasićeva