„U Padinskoj Skeli ima dovoljno mesta, osoblja, tamo ima najviše lica osuđenih do godinu dana, i mi smo posećivali taj zatvor i ništa nije slutilo da može da se desi ovakva tragedija. Nije mi jasno i zašto je nastadali čovek, koji je imao 74 godine, bio u ćeliji sa mladim zatvorenicima, ali nadam se da postoji neko objašnjenje za to“, rekao je za N1 Dragiša Ćalić, pravni savetnik u Komitetu za ljudska prava (YUKOM).
Vest da je zatvorenik, star 74 godine, ubijen je u Padinskoj Skeli, kao i da je trpeo svakodnevno zlostavljanje od strane svojih cimera iz ćelije uznemirila je javnost. Sve se saznalo tek posle više od mesec dana i to prilikom obdukcije. Zbog ovog slučaja pokrenuti su disciplinski postupci protiv sedmorice službenika zatvora, dok je upravnik premešten na drugo mesto.
Ova vest uznemirila je i Dragišu Ćalića iz YUKOM-a, koji kaže da je u pitanju užasan događaj.
„Iznenadila me je ova vest. U ovom slučaju zakazala je čitava ustanova, obezbeđenje, uprava. To je užasan događaj i to ne sme da se dešava. Zakazao je ceo sistem. Država mora da učini sve da se ovako nešto ne dešava. Najvažnije u zatvoru je da ste tamo apsolutno bezbedni i to država mora da obezbedi kako ume i zna. U Padinskoj Skeli ima dovoljno mesta, osoblja, tamo ima najviše lica osuđenih do godinu dana, i mi smo posećivali taj zatvor i ništa nije slutilo da može da se desi ovakva tragedija. Nije mi jasno i zašto je nastadali čovek koji je imao 74 godine bio u ćeliji sa mladim zatvorenicima, ali nadam se da postoji neko objašnjenje za to“, rekao je u emisiji Newsnight Dragiša Ćalić iz YUKOM-a.
Ćalić kaže da jedino što je dobro u vezi sa ovim slučajem činjenica da se odmah reagovalo.
„Kako smo čuli smenjen je upravnik, suspendovani su čuvari i nadam se da će odgovor biti ozbiljan i sistematičan i kako bi se poljuljano povrenje vratilo“, rekao je on.
YUKOM dobija pritužbe od zatvorenika, naveo je Ćalić, ali se one retko odnose na „torturu“.
„Dobijamo prijave od zatvorenika i one se najčešće odnose na tretman. Isto tako mi i obilazimo kazneno – popravne zavode po Srbiji, i na sreću ovaj slučaj nije nešto što se često dešava, a pogotovo ne u Padinskoj Skeli. Zatvorenici se najčešće žale na druge zatvorenike, na službu obezbeđenja koja na to ne reaguje, ali se žale i na zdravstveni tretman kada im je potrebna zdravstvena nega. Ovakve pritužbe na torturu retko kada dobijamo“, istakao je Ćalić.
On je istakao i da „u teoriji“ zatvorenici mogu uvek da se požale ali da u praksi to baš i ne funkcioniše.
„Postoji strah, pogotovo ako ste u ćeliji sa ljudima koji prete ili ako nemate poverenje u obezbeđenje. Zatvorenici moraju da imaju dobar odnos sa čuvarima, čuvar mora da brine o vama i da vas čuva. Zato je obuka čuvara veoma važna, mora da ih ima dovoljno, da budu kvalifikovani i dobro obučeni. Čak i kada su zatvorenici u strahu od drugih zatovrenika moraju da im veruju kada se požale, ali čak i kada se to ne desi moraju da prepoznaju neke stvari, sve što im je sumnjivo i da reaguju. Da reaguju tako što će to prijaviti upravi, a onda će kompetentni ljudi rešavati probleme“, zaključio je Dragiša Ćalić iz YUKOM-a.
Više javno tužilaštvo pokrenulo unitrašnju kontrolu
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je pokrenulo i unutrašnju kontrolu u Padinskoj Skeli.
„Više javno tužilaštvo u Beogradu je posle dobijanja obdukcionog nalaza pokrenulo istragu protiv tri prekršajno kažnjena lica koja izdržavaju kaznu u Kazneno-popravnom zavodu u Beogradu ‒ Padinska Skela, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršila krivično delo Teško ubistvo iz člana 114. Krivičnog zakonika“, navodi se.