HOMOFOBIČNI NAPAD (A.A)
U decembru 2015. godine Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM podneo je Ustavnom sudu Srbije ustavnu žalbu zbog povrede prava A.A. na fizički i psihički integritet u vezi sa povredom načela zabrane diskriminacije. A.A. je u aprilu 2015. godine pretrpeo fizički napad na ulici od strane nepoznatih lica zbog pretpostavljene seksualne orijentacije. Napadači su tokom napada uzvikivali pogrdne reči „Vidi kako si jadan, pederčino!” i slično, što nedvosmisleno ukazuje na homofobični motiv napada budući da se učinioci i oštećeni nisu poznavali. Komitet pravnika je podneo krivičnu prijavu i učinioci su veoma brzo identifikovani, zbog čega je YUCOM javno pohvalio brzo i efikasno postupanje MUP-a. Međutim, prilikom istražnog postupka, motiv mržnje, iako propisan Krivičnim zakonikom kao obavezna otežavajuća okolnost, nije uzet u obzir, što se jasno videlo iz izjave oštećenog i izjava osumnjičenih, budući da sadržaj uvreda koje su upućivane oštećenom uopšte nije bio predmet ispitivanja od strane nadležnog javnog tužilaštva. Tužilaštvo je primenom odredbi Zakonika o krivičnom postupku odbacilo krivičnu prijavu za delo nasilničko ponašanje, jer je osumnjičeni ispunio obavezu koja mu je bila naložena, a to je uplata novca u humanitarne svrhe (načelo oportuniteta). Ustavna žalba zasnovana je na argumentaciji da je tužilaštvo bilo dužno da ispita motiv mržnje i u tom slučaju ne primeni načelo oportuniteta, koje se izuzetno koristi za lakša krivična dela. Takođe, imajući u vidu kako društvene posledice zločina iz mržnje tako i posledice po samog oštećenog, u konkretnom slučaju nije bilo celishodno primeniti načelo oportuniteta, jer se time ne ispunjava svrha krivične sankcije, već se učinilac težeg dela nasilja „čašćava” time što ostaje nekažnjen.
Sedam godina nakon podnošenja ustavne žalbe, Ustavni sud je doneo odluku kojom se žalba usvaja, ali nije odlučio o zahtevu za naknadu nematerijalne štete. U potpunosti usvajajući argumentaciju YUCOM-a, Ustavni sud zaključuje da je učinjena povreda prava na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta u vezi sa povredom načela zabrane diskriminacije i da je tužilaštvo bilo u obavezi da istraži postojanje diskriminatornog motiva na strani počinilaca pre primene instituta odlaganja krivičnog gonjenja (načelo oportuniteta). Ustavni sud ukazuje da u konkretnom slučaju, za ocenu pitanja primenljivosti čl. 25 Ustava (zabrana nepovredivosti fizičkog i psihičkog integriteta) nije od odlučujućeg značaja težina fizičkih povreda koje je podnosilac pretrpeo, već su od presudnog značaja psihološke posledice i osećaj poniženja i nesigurnosti koji nastupaju kao posledica takve vrste napada, a što podrazumeva i povredu ljudskog dostojanstva podnosioca.
U ovom slučaju se, ponovo, kao problem izdvaja dužina trajanja postupka, koja za samog oštećenog predstavlja produženo čekanje pravde. Nejasno je i zašto se Ustavni sud ni u jednom delu obrazloženja nije osvrnuo na imovinskopravni zahtev koji je postavljen u ustavnoj žalbi, a naročito imajući u vidu da je sam sud konstatovao težinu povrede dostojanstva ličnosti u konkretnom slučaju. Zbog toga je Evropskom sudu za ljudska prava podneta predstavka sa zahtevom da se utvrdi povreda prava na suđenje u razumnom roku pred Ustavnim sudom Srbije i dosudi adekvatna naknada nematerijalne štete. Postupak je u trenutku pisanja ovog izveštaja još uvek u toku.
USKRAĆIVANJE ZDRAVSTENE ZAŠTITE U ZATVORU (M.Đ)
M.Đ. koji se nalazi na izdržavanju kazne zatvora u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu, duže vreme imao je hroničnu upalu uha i trpeo je jake bolove. Nakon obraćanja Službi za zdravstvenu zaštitu KPZ Niš 2016. godine ustanovljeno je da je neophodna operacija, međutim sve do juna 2018. godine, kada se prvi put i obratio našoj organizaciji, operacija nije obavljena. Služba za zdravstvenu zaštitu KPZ Niš jeste preduzimala potrebne radnje kako bi operacija bila zakazana više puta u 2017. i 2018. godini u KC u Nišu. Međutim, do operacije nije došlo, dva puta zbog kvara aparata, a ni kasnije zbog procedure zakazivanja u KC Niš, budući da se informacija o tome da li se lice nalazi na programu operativnih zahvata za sledeću nedelju dobija samo petkom. Tako, M.Đ nije mogao biti operisan jer su mu svaki put preoperativne analize zastarele do operacije, a sve iz razloga što služba za zdravstvenu zaštitu KPZ Niš u roku potrebnom za preoperativne analize nije u mogućnosti da sprovede iste. Kako je članom 113 stavom 3 Zakona o izvršenju krivičnih sankcija propisano da „Osuđeni kome se u zavodu ne može pružiti odgovarajuća zdravstvena zaštita, na pregled lekara upućuje se u Specijalnu zatvorsku bolnicu ili drugu zdravstvenu ustanovu …“, postojala je obaveza KPZ u Nišu da M.Đ. omogući operativni zahvat u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je shodno prilikama moguće obaviti potrebnu intervenciju.
M.Đ. uputio je nekoliko urgencija i molbi upravniku KPZ u Nišu da mu se omogući operacija, ali ta obraćanja nisu dovela do realizacije njegovih zahteva. Krajem 2017. godine obratio se i sudiji za izvršenje pozivajući se da mu je ugroženo pravo na život I telesni integritet, ali je ovaj zahtev odbijen kao neosnovan i on je ponovo upućen na Službu za zdravstvenu zaštitu u okviru zavoda, kojoj se više putaobraćao tim povodom, i koja služba je reagovala upućivanjem isključivo na KC u Nišu. Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM primio je poziv M.Đ. koji nam se obratio za pravnu pomoć nakon što je iskoristio sva pomenuta pravna sredstva. Naša organizacija uputila je pritužbu Zaštitniku građana 10. jula 2018. godine koja se odnosila na postupanje KPZ u NIšu, na osnovu koje je institucija Zaštitnika pokrenula postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada tog zavoda. Kazneno-popravni zavod u Nišu dostavio je Zaštitniku građana izveštaj načelnika Službe za zdravstvenu zaštitu u Nišu u kome je između ostalog navedeno da je ta služba uložila veliki napor da sprovede lečenje M.Đ. u KC Niš, ali da je saradnja sa tom klinikom manjkava. Kako institucija Zaštitnika navodi, budući da navedeni izveštaj Službe ne sadrži konkretne podatke o preduzetim radnjama, zatraženo je dodatno izjašnjenje o tome koje je konkretne radnje KPZ Niš preduzimao od 2017 godine. Nakon toga, Zavod je dostavio Zaštitniku građana da će M.Đ. 18. oktobra 2018. godine biti sproveden u KC Niš radi operativnog lečenja zakazanog za 19. oktobar, a potom i da je operacija realizovana.