Američki FBI nije želeo da potvrdi da li je stigao poziv iz Beograda da istraže eventualnu upotrebu soničnog oružja na protestu 15.marta. Na pitanje Insajdera da li su dobili poziv i da li će učestvovati u istrazi, samo su kratko odgovorili – nemamo komentar. Dok se još čeka analiza ruskog FSBa, nevladine organizacije koje su se obratile Evropskom sudu za ljudska prava saopštavaju da je, u zvaničnom odgovoru, država Srbija negirala upotrebu zvučnog topa. Na osnovu svedočanstava građana, organizacije civilnog društva podnele su krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal jer sumnjaju da je tog dana izvršeno krivično delo terorizam.
Obavestili su javnost da su reagovali i izvestioci Ujedinjenih nacija, koji su pokrenuli postupak da bi se ustanovilo kakvo sredstvo je upotrebljeno na građanskom protestu u Beogradu.
Više od 4.000 ljudi svedočilo je šta je doživelo na protestu 15.marta u Beogradu. Njihova iskustva sakupila je grupa nevladinih organizacija koja je sačinila izveštaj koji je upućen Evropskom sudu za ljudska prava. Srbija je u odgovoru toj instituciji, kako tvrde nevladine organizacije, negirala upotrebu soničnog oružja. Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska centra ističe da je odgovor države zbunjujući.
“Što se tiče odgovora države, on je vrlo kratak. Dakle, država je negirala sve.Odgovor države je i konfuzan donekle jer, evo, pomenuću to, recimo, sud je pitao državu koje su mere zaštite u pogledu primene soničnog oružja. Na to pitanje se država nije ni osvrnula osim što je u dopisu MUP-a napisano da se za mere zaštite mogu obavestiti na sajtu proizvođača”, rekao je Ilić.
Dok čekaju odluku Evropskog suda, nevladine organizacije podnele su krivičnu prijavu tužilaštvu za organizovani kriminal, zbog sumnje da je izvršeno krivično delo terorizam. Ističu da nije pitanje da li je država upotrebila neko sredstvo, već da je na njoj odgovornost da utvrdi ko je to uradio. Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava postavlja pitanje, da li bi državi odgovaralo da se ne utvrdi ko je upotrebio nepoznato sredstvo?
“Mi jedino možemo da pitamo državu, a zašto se to radi i koje bi bilo objašnjenje da se očigledno negira. Da li bi to moglo biti razlog? Da li bi razlog mogao biti taj da je državi možda poznato ko je to uradio, ko god on bio ili ko god oni bili i da država te ljude štiti? Zapitajmo se, da li bi bilo kojoj vlasti koja nema veze sa ovim što se desilo 15. marta, odgovaralo da se ne utvrdi ko je ovo uradio”, dodaje Ilić.
Nevladine organizacije saopštile su da slučaj istražuju i izvestioci Ujedinjenih nacija. Pokretanjem specijalnih procedura, objašnjavaju, mogu da zatraže od države da se izjasni o događaju 15. Marta. Katarina Golubović iz Yucoma, navodi, da ne isključuju mogućnost da bi izvestioci UN-a mogli da posete Srbiju.
“Da bi specijalni izvestilac posetio Srbiju, neophodna je pre svega saglasnost države. Ono što je neophodno takođe je i da se odredi termin kada bi specijalni izvestilac posetio Srbiju. Neka, da kažemo, ranija iskustva, ne povodom sada konkretnog događaja jeste da se vrlo cesto prolongira ta poseta iako postoje i od strane UN-a iskazana spremnost da se dođe u Srbiju”, izjavila je Golubović.
Istragu o tome šta se dogodilo na protestu 15. marta, vodi Prvo osnovno javno tužilaštvo. Potvrdili su za Insajder da će sledeće nedelje početi sa saslušavanjem građana. Prema tvrdnjama predsednika, istragu vodi i ruski FSB, rezultate još uvek ne saopštavaju. Iako se pominjao dolazak i američkog FBI, na pitanje – da li ih je Srbija pozvala da sprovedu istragu i da li će doći zemlju, u FBI navode za Insajder da nemaju komentar.