Nevladine organizacije podnele su danas krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca za krivično delo terorizma Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (JTOK), a vezano za događaj od 15. marta u Beogradu.
Tada je u 19.11 časova, tokom odavanja pošte žrtvama pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, došlo do zvučnog incidenta koji je delovao na građane, pre svega u Ulici kralja Milana. Nakon nepoznatog zvuka došlo je do stampeda kada su ljudi bežali sa sredine ulice ka trotoaru, a nevladinim organizacijama javilo se više od 4.000 građana koji su zatražili pomoć jer su bili izloženi dejstvu nepoznatog sredstva.
„U pitanju je napad na život, telo i slobodu građana, upotrebom tog nepoznatog sredstva zastrašeno je stanovništvo i to je teroristički akt“, objasnila je Katarina Golubović iz Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM), na današnjoj konferenciji za medije povodom događaja od 15. marta u Beogradu.
Tokom odavanje pošte stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, pod nazivom „15 za 15“, građane je u Ulici kralja Milana uznemirio zvučni talas, nastala je panika, a kasnije su desetine, pa i stotine građana zatražile medicinsku pomoć, što zbog povreda nastalih prilikom bekstva, što od dejstva nepoznatog oružja.
Vlasti Srbije negirali su prvo da uopšte poseduju takve naprave, poput zvučnih oružja, da bi se kasnije ispostavilo da poseduju čak 16 uređaja LRAD, poznatijih u javnosti kao „zvučni top“, da su nabavljeni 2021. godine. Neki od uređaja bili su na položajima, a jedan od njih fotografisan je pored Skupštine Srbije na dan protesta.
Ipak, ministar policije Ivica Dačić rekao je za medije da LRAD koriste kao megafon.