Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
test alt
test caption

Posle  jučerašnjeg štrajka i protesta, predstavnici reprezentativnih sindikata imali su sastanak sa ministarkom pravde, Majom Popović i aktuelnom ministarkom prosvete, prof. dr Slavicom Đukić Dejanović.

Na sastanku je dogovoreno da se u  tekst Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koji priprema Radna grupa Ministarstva pravde uvrsti, u cilju povećane krivično-pravne zaštite prosvetnih radnika, posebno krivično delo kojim će se sankcionisati napad na zaposlene u obrazovanju.

Ministarstva pravde i prosvete su se obavezala da će rad na izmenama Krivičnog zakonika započeti odmah, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbija (USPRS) navela je u saopštenju za javnost da će do usvajanja izmenjenih zakonskih regulativa vinovnici nasilja nad zaposlenim u školama biti tretirani najstrožim aktuelnim merama. Najstrože mere, pritvor i zadržavanje u pritvoru do 30 dana kao i procesuiranje po krivičnoj odgovornosti  za počinioca nasilja, primenjene su u slučaju nasilja u Bačkoj Palanci.

Ministarka prosvete obavestila je predstavnike sindikata da je direktorka Tehničke škole  „9. maj” iz Bačke Palanke podnela ostavku.

Zahtev za zaštitu prosvetnih radnika uputili su Sindikat radnika u prosveti Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, a kako smo ranije pisali, njihovu hitnu reakciju uzrokovali su nedavni slučajevi nasilja nad nastavnicima u Bačkoj Palanci i Beogradu.

Maskiranje stvarnog problema

Milena Vasić, advokatica Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM, za Mašinu navodi da dok Krivični zakonik ne bude u potpunosti gotov ne možemo govoriti o efikasnosti sprečavanja nasilja.

„Ono što je ovde upečatljivo, kao i u drugim slučajevima nasilja koji su se našli kao tema u javnosti jeste nešto što mi u pravu zovemo penalni populizam. To je tendencija da se društveni problemi umesto kroz uspostavljanje efikasnih, preventivnih i socijalnih mera rešavaju kroz pooštravanje kaznene politike. Pooštravanje kaznene politike u ovim konkretnim situacijama kada su počinioci maloletni, vrlo malo može da da rezultata, sa obzirom na to da ovde nije pitanje klasičnog kriminaliteta već jedne specifične vrste maloletničke delikvencije“, smatra Vasić.

Pravnica YUCOM-a naglašava potrebu za studioznim, multidisciplinarnim pristupom kada je ovaj problem u pitanju, a pre svega radi prevencije nasilja među mladima počevši od vršnjačkog nasilja, preko nasilja u porodici pa sve do nasilja u školi i nasilja koje čine sami maloletnici, kako prema sebi tako prema svojim vršnjacima i odraslima, odnosno profesorima.

„Mislim da je ovo jedno rešenje koje se na brzinu predlaže da bi se zapravo zamaskiralo ono što je stvarni problem a stvarni problem je sociološke prirode i on zahteva mnogo dugotrajnije i temeljnije bavljanje problemom nasilja u čitavom društvu“, zaključuje Vasić.

Pristup za koji se zalaže sagovornica Mašine može ponuditi inicijativa akademske i građanske zajednice, Majska platforma, o kojoj ste opširnije mogli da čitate na Mašini. Ova inicijativa trenutno okuplja 40 predstavnica i predstavnika stručne javnosti koji nude predloge za sistemske promene u šest oblasti koje su, prema njihovoj proceni, prioritetne u kontekstu nasilja, a to su: obrazovanje, bezbednost, pravosuđe, mediji, mentalno zdravlje i socijalna zaštita.

A.G.A.

Izvor

Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)
Kneza Miloša 4, 11000 Beograd, Srbija
Tel:(+ 381 11) 33-444-25; 33-44-235
office@yucom.org.rs

Copyright © YUCOM 1997 – 2024