Ministarstvo pravde traži od Jukoma dogovor zašto se ne slaže sa Predlogom zakona o nestalim bebama
Ministarstvo pravde pozvalo je juče predstavnike Komiteta pravnika za ljudska prava – Jukom, organizacije koja je kritikovala Predlog zakona o nestalim bebama, da objasne zašto im nije prihvatljiv ovaj dokument. U dopisu poslatom medijima iz Ministarstva ističu da je nekoliko amandmana koje je predložio Jukom postali sastavni deo predloga zakona.
– Jukom je u saradnji sa Beogradskom grupom roditelja nestalih beba u novembru 2016. godine poslao predloge svojih amandmana, Ministarstvo je u skladu sa tim amandmanima unapredilo tekst, time što je prihvatilo sedam od devet tih amandmana. Ističemo da su predstavnici tih organizacija tada u dopisu Ministarstvu pravde istakli da su načelno saglasni sa njegovim upućivanjem u dalju proceduru – navode iz Ministarstva pravde.
Na drugoj strani pravnica Jukoma Milena Vasić kaže da je saopštenje ministarstva „maliciozan pokušaj da se skrene pažnja sa problema roditelja nestalih beba“.
– U Ministarstvu se pozivaju na dopis koji je poslat 2016. i odnosi se na zakon koji je povučen iz procedure 2017. godine. Da je želelo, Ministarstvo je moglo da čuje naš stav o Predlogu zakona o nestalim bebama koji je sada u skupštini jer ga mi nismo krili. Iznosili smo ga i u dopisima Savetu Evrope i javno. Međutim, Ministarstvo se sve vreme držalo pasivno, po strani – ističe Vasić.
Podsetimo, Predlog zakona o nestalim bebama juče se našao u Skupštini zbog čega su roditelji koji sumnjaju da su im deca ukradena iz porodilišta protestovali ispred Skupštine. Oni su zatražili povlačenje pomenutog zakona ističući da nije dobro napisan, te da neće rasvetliti sudbinu dece otete iz porodilišta.
Pored roditelja i nevladine organizacije, uključujući i Jukom, ali i predstavnici opozicije usprotivili su se donošenju ovog zakona.
Po njihovom mišljenju, jedan od naproblematičnijih delova zakona jeste odredba koja predviđa da sud može da donese rešenje da nije moguće utvrditi šta se desilo sa nestalim detetom, i u tom slučaju roditelji ostvaruju pravo na nadoknadu štete u visini do 10.000 evra.
Roditelji se pribojavaju da će sudovi u većini slučajeva donositi upravo ovakva rešenja stavljajući tako tačku na njihovu višedecenijsku borbu da otkriju šta se događalo sa decom za koju sumnjaju da su oteta u porodilištu.
Oni istovremeno ističu da ih novac ne zanima i traže da se ovaj zakon povuče, odnosno da se formira radna grupa koja bi radila na novom zakonu uzimajući u obzir sugestije roditelja. Skupština Srbije nastaviće danas raspravu o Predlogu zakona o nestalim bebama.